STRONA GŁÓWNA

PENSJONAT "BARTEK"

Oferta

Galeria fotografii

Kontakt / Dojazd

IWONICZ ZDRÓJ

Historia i zabytki

Położenie

Warunki naturalne

Atrakcje turystyczne

Wyciąg narciarski

Imprezy kulturalne

Bankomaty

Dojazd

OKOLICE

Iwonicz

Lubatowa i Lubatówka

Krosno

Rymanów i Rymanów Zdrój

Dukla i góra Cergowa

Prządki

Zamek Kamieniec

Żarnowiec

Bóbrka (Muzeum Przemysłu Naftowego)

Haczów

LECZNICTWO

Warunki naturalne

Schorzenia leczone w Iwoniczu Zdroju

Oferta zabiegów w Iwoniczu Zdroju

Produkty sanatoryjne

Jaskinia solna "GALOS"

SANATORIA

Sanatorium Uzdrowiskowe "Sanvit"

Górnicze Sanatorium Uzdrowiskowe "Górnik"

Sanatorium Uzdrowiskowe "Wisła - Iwopol"

Szpital Uzdrowiskowy "Excelsior"

Sanatorium Uzdrowiskowe "Stomil - Ziemowit"

Sanatorium "Stare Łazienki"

Sanatorium "Biały Orzeł"

Sanatorium "Mały Orzeł"

Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS

Prewentorium Uzdrowiskowe "Piast"

Sanatorium - Hotel "Pod Jodłą"

Sanatorium "Ustronie"

Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy

GALERIA FOTOGRAFII

KONTAKT / DOJAZD

 

POKOJE GOŚCINNE "BARTEK"

ul. Piwarskiego 45

38-440 Iwonicz Zdrój

tel. 13 43-503-41

tel. kom. 507-527-884 (godz. 11 - 15)

wojtprz55@interia.pl

www.iwonicz-noclegi.pl

REZERWACJE - WYŁĄCZNIE DROGĄ TELEFONICZNĄ

 

PRZYDATNE STRONY WWW

Gmina Iwonicz Zdrój

Centrum Informacji Turystycznej

Uzdrowisko Iwonicz S.A.

Sanatoria w Iwoniczu Zdroju

Sklep internetowy z prod. leczniczymi

Odległości w km do Iwonicza Zdroju

Prognoza pogody dla Iwonicza Zdroju

 

ATRAKCJE  TURYSTYCZNE  IWONICZA  ZDROJU

 

Dużą atrakcją turystyczną Iwonicza Zdroju są piesze wędrówki wyznaczonymi trasami: na Górę Winiarską, nad Bełkotkę, na Górę Przednią, na Żabią Górę, na Przymiarki, na Górę Glorietę, do Rymanowa Zdroju, do Iwonicza Wsi, do Lubatowej (wieś odznaczona Krzyżem Walecznych za walki w czasie II wojny światowej), do Dukli (Pustelnia Św. Jana z Dukli), do Klimkówki. Wycieczki pozostawiają niezapomniane wrażenia, można obserwować miejscowości, podziwiać piękne widoki, bogactwo przyrody, zdrowe lasy, można zauważyć, że jest to obszar bardzo atrakcyjny turystycznie i każdy wypoczywający z pewnością zregeneruje tu siły. Oto niektóre z tras:

 

Trasa do Lasu Grabińskiego

Wyjście z Iwonicza Zdroju drogą w kierunku Krosna. Około 4 km skręcamy w lewo i przez mostek na Iwonce przechodzimy na utwardzoną betonowymi płytami drogę. Po przejściu ok.1,8 km wchodzimy do Lasu Grabińskiego. Idąc wzdłuż potoku, po kilku minutach, dochodzimy do pamiątkowego obelisku. Czas przejścia w obie strony ok. 3 godz.

W okresie II wojny światowej Niemcy rozstrzelali w Lesie Grabińskim 72 Polaków - w większości mieszkańców Lubatowej i Iwonicza. Po wojnie postawiono w tym miejscu pomnik z piaskowca upamiętniający tę zbrodnię.

 

Trasa do lasu Piekliska

Od przystanku PKS "Trzy Lilie" idziemy drogą w górę (w kierunku ZSG-H), Po przejściu około 600 metrów wchodzimy na Połoniny powyżej pensjonatów "Relaks" i "Telimena". Następnie skręcamy w lewo i po kilku minutach, polną drogą, dochodzimy do lasu Piekliska. Czas przejścia w obie strony ok. 1 godz.

Trasa tej wycieczki prowadzi w większości wzdłuż dawnego „gościńca”, który do 1852 roku stanowił drogę do uzdrowiska. W odległości 300 metrów od lasu, w kierunku północnym znajduje się kamienna kapliczka z 1341 roku. Spod lasu roztacza się wspaniały widok na Doły Jasielsko-Sanockie. Zobaczyć można Miejsce Piastowe, Targowiska, Haczów, Klimkówkę i Rymanów.

 

Trasa Na Przymiarki (640 m n.p.m.)

Od przystanku PKS idziemy w kierunku skoczni narciarskich, obok których skręcamy w lewo w Stefanową Dolinę. Po piętnastu minutach marszu skręcamy w prawo na wąską ścieżkę. Następnie przechodzimy przez nieistniejącą wieś Wólkę i po ok. 10 min. dochodzimy na grzbiet Przymiarek. Czas przejścia w obie strony ok. 2 godz.

Droga na Przymiarki prowadzi przez zamieszkałą do 1945 roku przez Łemków wieś Wólkę. Mieszkańcy zostali przymusowo przesiedleni po II wojnie, a wioska uległa zniszczeniu. W lesie można spotkać jałowce i dziewięćsiły. Spod zachodniego stoku Przymiarek wypływa potok Iwonka. Na najwyższym wzniesieniu Przymiarek znajduje się punkt triangulacyjny, spod którego rozciąga się panorama na prawie że całe Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie.

Widoczne są góry: na północny-wschód, w kierunku Rymanowa Zdroju, Mogiła i Sucha Góra; na południowy-wschód góra Dział i pasmo Bukowicy, za którymi rysują się wzniesienia odległych o około 40 km wzniesienia Bieszczadów - Łopiennik, Chryszczata i pasmo Połonin. Patrząc na południowy-zachód zobaczymy wspaniały widok na Beskid Niski. Na pierwszym planie masyw Cergowej, nieco dalej Chyrowa - a przy bardzo dobrej widoczności, nieco na lewo od Cergowej, dostrzec można nawet Tatry.

 

Trasa na Górę Borowinową

Od przystanku PKS idziemy obok kościoła leśną dróżką. Przed mostkiem na strumyku skręcamy w prawo i stromą ścieżką wspinamy się na szczyt. Po kilku minutach mijamy szyby naftowe. Czas przejścia w obie strony ok. 30 min.

Od drugiej połowy XIX wieku czerpano z w tym miejscu borowinę lecznicza, służącą do zabiegów. Zbocza góry porośnięte są mchami i jagodami leśnymi. Ze szczytu otwiera się widok na Cergową. Z Góry Borowinowej możemy dojść na Połoniny ( w lewo, drogą leśną), a idąc w prawo ścieżką na Glorietę.

 

Trasa na Górę Winiarską (528 m n.p.m.)

Z Centrum idziemy Aleją Słoneczną obok apteki, skręcamy w lewo w ulicę ks. J. Rąba. Idziemy w górę obok poczty, a potem serpentynami obok banku i sanatoriów „Budowlani”, ”Wisła” i „Górnik”. Dalej idziemy polną drogą, po lewej stronie mijamy stację meteorologiczną i wyciąg narciarski.

Dochodzimy na tzw. ”gościńce” - szeroką polną drogę, po lewej, skąd rozciągają się widoki na wschodnią część uzdrowiska, Wzgórza Rymanowskie, Zamek Odrzykoński, okolice Krosna i na Cergową (718 m n.p.m.). Idąc dalej w prawo, dojdziemy do góry Ispak (piękny widok). Na lewo od niej w odległości 2 km znajduje się Las Grabiński z miejscem martyrologii. Idąc od „gościńców” w lewo (na południe), dojdziemy na zalesiony szczyt Góry Winiarskiej.

 

Trasa nad Bełkotkę

Z Centrum obok Domu Zdrojowego i Muszli Koncertowej ruszamy w kierunku zachodnim. Po lewej stronie mijamy zegar słoneczny z 1837r., po prawej budynek „Belweder,” nieco dalej po prawej stronie drogi rośnie miłorząb. Dochodzimy do tzw. ”Pamiątki”- pomnika na cześć hr. K. Załuskiego, wskrzesiciela uzdrowiska.

Stąd droga wiedzie wśród lasu aż do murowanego źródła, Bełkotka pomnika przyrody i historii uzdrowiska. Ze źródła - iwonickiej osobliwości wydobywają się pęcherzyki gazu ziemnego. Idąc dalej, możemy dojść do Góry Winiarskiej (w prawo) lub do Lubatowej- wsi odznaczonej Krzyżem Walecznych (prosto).

 

Trasa na Górę Przedziwną (553 m n.p.m.)

Początek trasy jak nad Bełkotkę. Od Bełkotki ścieżką pod gorę i za budynkami kopalni skręcamy na grzbiecie ścieżką w lewo na szczyt Przedziwnej. Na stokach znajdują się wychodnie piaskowca. Schodzimy ze wzniesienia do asfaltowej drogi w siodle między Żabią Górą i Przedziwną (w prawo droga do tzw. Leśniczówki i na Żabią). Skręcamy w lewo i asfaltem dochodzimy do Osiedla Turkówka - stąd w lewo i cały czas w dół. Mijamy zaporę na Iwonce, a następnie kompleks skoczni narciarskich oraz basen kąpielowy i wracamy do centrum.

 

Trasa na Żabią Górę (550 m n.p.m.)

Z centrum idziemy za znakami czerwonymi Al. Leśną w kierunku basenu kąpielowego. Mijamy skocznie narciarskie. Dochodzimy do Osiedla Turkówka. Tu możemy skrajem lasu dojść na szczyt wzniesienia (tzw. leśniczówka) - piękny widok na Cergową, otoczenie Dukli. Znaki czerwone głównego szlaku beskidzkiego prowadzą przez Osiedle do wsi Lubatowa, na Górę Cergową (rezerwaty, przyrody, jaskinie), a następnie przez Nową Wieś do Pustelni Św. Jana z Dukli.

 

Trasa na Górę Glorietę (550 m n.p.m.)

Idziemy obok hotelu „Pod Jodłą” w stronę basenu kąpielowego. Obok ośrodka kempingowego skręcamy ścieżką w lewo. Przez las wspinamy się na zalesiony szczyt Gloriety. Najwyższy na terenie uzdrowiska szczyt zawdzięcza swoją nazwę stojącej tam do II wojny światowej wysokiej wieży widokowej i dużej altanie. Z Gloriety możemy dojść na Przymiarki, na Osiedle Wschodnie lub zejść do skoczni narciarskiej.

 

Trasa do Rymanowa Zdroju

Za znakami czerwonymi idziemy do Domu Książki, skrajem lasu na wierzchowinę Połonin, a następnie do warsztatów kopalni ropy naftowej. Skręcamy w prawo - szlak prowadzi na zbocza Suchej Góry (608 m n.p.m.). Przekraczamy dolinę Świętokrzyskiego Potoku i wspinamy się na grzbiet Mogiły (606 m n.p.m.), stąd schodzimy do Rymanowa Zdroju.

 

Trasa do Klimkówki

Z centrum znaki czerwone prowadzą nas na wierzchowinę Połonin. Za Osiedlem Wschodnim skręcamy w lewo. Mijamy stadninę koni i po kilku minutach za dużymi zbiornikami dochodzimy do lasu Piekliska. Droga prosto prowadzi do starej kamiennej kapliczki za lasem (piękny widok). Skręcamy w prawo i schodzimy do wsi Klimkówka.

Drogą wiejską dochodzimy do Świętokrzyskiego Potoku. Polami podchodzimy do drewnianego kościoła Św. Krzyża. Według tradycji świątynia stała tu już w XIV w. Można stąd wrócić autobusem do Iwonicza wsi lub pójść do Rymanowa.

 

Trasa do Iwonicza wsi

Z centrum udajemy się chodnikiem w stronę Krosna - Al. Słoneczną, później ul. Zdrojową (możemy dojechać do przystanku Iwonicz Szkoła). Po ok. 2 km opuszczamy Iwonicz-Zdrój. W lewo droga wiedzie do szkoły (źródło siarczane) i Górę Ispak (piękny widok). Dochodzimy do starego cmentarza z grobowcem rodziny Załuskich, dalej do gotyckiego kościoła z połowy XV w. Za potokiem w starym parku znajduje się pałac Załuskich z XIX w. i zbór ariański z 1599 r.

 

Przeczytaj więcej o Iwoniczu Zdroju:

historia i zabytki
położenie
warunki naturalne
wyciąg narciarski
imprezy kulturalne
bankomaty
dojazd

 

© Copyrights Pokoje Gościnne "BARTEK" 2004-2023. 38-440 Iwonicz Zdrój, ul. Piwarskiego 45, tel. 13 43 503 41, e-mail: wojtprz55@interia.pl